Interviu su klubo prezidente
Straipsnis/interviu su Kauno SI klubo prezidente Nijole Petkevičiūte žurnalui „ŠEIMININKĖ“ Nr. 50 2015 12 15
Soroptimistinė veikla keičia moterų gyvenimus (tarptauniniame kontekste)
Atkūrus nepriklausomybę Lietuvoje, buvo atkurti ir tarptautiniai klubai. Pvz., plačiai žinomas pasaulinis Rotary judėjimas, atnaujinta soroptimisčių veiklą, įkurtas „Zonta“ moterų klubas, Lions, Rotaract, tarptautinės savanorystės, tarptautinisspaudos klubas „Hanza Media“ir kt. Taigi, šiandien Lietuvoje besiformuojasi “klubinė visuomenė”, kurioje kiekvienas pilietis randa savo būdui ir gyvenimo stiliui artimą visuomeninę veiklą, tampa populiari.
Moterys, visais laikmečiais, norėdamos prisidėti prie Lietuvos kultūros plėtojimo, ryžtingai siekė išsilavinimo, rinkosi profesijas, stengėsi priimti modernaus gyvenimo iššūkius. Jos nepaliaujamai aktyviai dalyvavo ir dalyvauja kultūriniame savos aplinkos gyvenime.Atkūrus Lietuvos nepriklausomybę, daugelis aktyvių ir profesionalių moterų įsijungė į tarptautinių klubų veiklą, kartu puoselėdamos savo nacionalines kultūrines tradicija ir jas skleisdamos europinėje erdvėje.
Ypač išaugo aktyvių moterų įvairių klubų skaičius Lietuvoje, štai pvz., veiklių moterų, bedarbių moterų, merginų ir moterų sporto, supermamų, klubas „Devyndarbė“, moterų verslininkių, Lions moterų klubai ir kt. Tarp moterų klubų vienas iš seniausių nuo nepriklausomybės laikų yra tarptautinės krypties soroptimisčių klubai.
Šiuo metu tarptautinis soroptimistinis judėjimas (Soroptimist International – SI, www.soroptimist.org,) (jungia daugiau nei 91.000 narių 127 šalyse) yra pasaulinė laisvanoriška profesionalių moterų organizacija, kurių veikla skirta pagerinti moterų bei mergaičių gyvenimo kokybę vietinėse bendruomenėse ir visame pasaulyje. Klubų veikla įvairi: rengia ir įgyvendina tiek lokalius tiek tarptautinius projektus, aktyviai kovoja už žmogaus teises, už moters lygiaverčią ir orią padėtį visuomenėje, remia moteris ir mergaites.
Lietuvoje soroptimistinis judėjimas buvo atkurtas 1991 m. Kaune.Lietuvos Soroptimisčių Klubų Sąjunga (LSKS atkurta 1996 m.)( www.soroptimist.lt) yra tarptautinis darinys, vienijantis Lietuvos Soroptimisčių klubus įvairiuose Lietuvos miestuose - Kaune, Vilniuje, Alytuje, Raseiniuose, Klaipėdoje, Panevėžyje, Pasvalyje ir Šilutėje, kuriuose buriasi įvairių profesijų ir verslo moterys.
Klubinė veikla organizuojama projektų principu, kurie yra lokalūs bei tarptautiniai. Klubų projektai remia neįgalių vaikų integravimą į visuomenę (Kauno, Vilniaus); aukštesnio išsilavinimo siekiančius gabius vaikus iš nepasiturinčių šeimų (Šilutės, Klaipėdos ir Panevėžio), daugiavaikes šeimas, smurtą patyrusias moteris ir merginas, kūdikių bei senelių globos namus (Kauno, Klaipėdos, Pasvalio, Raseinių).
Klubo veiklos organizavimas nėra lengvas procesas: reikia tinkamai motyvuoti, ideologiškai parengti naujus klubo narius, gerai informuoti, tinkamai pasirinkti dalyvavimo būdus bendruomenių gyvenime; Dar sudėtingiau atskleisti visuomenei, žiniasklaidai savo veiklos naudą - kalba Žaneta Vyšniauskienė (dabartinė soroptimisčių klubų sąjungos prezidentė).
Mūsų dalyvavimas SI Europos federacijos renginiuose, tokiuose kaip Valdytojų suvažiavimai, Amsterdamo, Berlyno kongresai ir SI pasaulio konventai, Lyderystės mokyklos (Makedonijoje) įgalino mus geriau suprasti demokratinį, ekonomini-socialinį , kultūrinį soroptimisčių veiklos pobūdį, suprasti moterų tarpe lyderystės idėjas ir geriau pažinti kitų šalių soroptimistes.
Paskutiniai soroptimisčių renginiai (kuriuose dalyvavo lietuvių atstovės: dvi studentės ir buvusi sąjungos prezidentė) susiję su Lyderystės akademijos idėjomis inspiravo ir mūsų veiklas, o įspūdžių ir žinių pasidalijimas stambiuose sąjungos bei klubo susirinkimuose sukėlė jausmą, kad esame didelės šeimos narėmis, o bendrų interesų jausmas vienijo dideliems tarptautiniams projektams subręsti (su Danijos ir Islandijos soroptimistėmis).
Ypač stebino Pasaulio Soroptimisčių Prezidentės Yvonne Sympson iš Naujosios Zelandijos betarpiškumas bendraujant ir vedant soroptimistėms paskaitas bei praktinius užsiėmimus. Ji akcentavo žmogaus vientisumo (angl. integrity) būtinumą. Žmogus turėtų būti šiltas ir supratingas, neskubantis nei teisti nei kritikuoti. Jos praktiniai užsiėmimai akcentavo klausymo įgūdžius- (mokė gilintis ir tobulinti klausymo įgūdžius)
Buvimas soroptomistinėje veikloje leidžia mums susipažinti ne tik su Europos, bet ir pasaulio nuostabiomis moterimis lyderėmis, jų gebėjimais užjausti ir atjausti kitų šalių moteris, kurios patiria smurtą šeimoje bei visuomenėje, moko saugoti kultūrinį paveldą, generuoti idėjas, organizuoti užsiėmimus bei renginius, pritraukiant žymius lektorius, aktorius, profesionalius dėstytojus ir tuo pačiu inspiruojant mus veikti lokaliai jau naujame žinių ir potyrių lygyje.
Labai jautri vieta - jaunų narių įtraukimas į klubinę veiklą. Šiam darbui ruošiasi visi sąjungos klubai. Ideologija šiam darbui susijusi su jaunų moterų ir merginų motyvacija labdaringam darbui, mes skiepijame žinais, kurios leistų joms peržiūrėti savo ateities planus bei gyvenimo koncepciją, iškelti sau naujus tikslus, kurie padės ateityje tapti sėkmingais žmonėmis; Pasibaigus projektui projekto dalyviai turės informacijos apie pristatomų organizacijų veiklą ir galimybes patiems prisijungti ir veikti.
Dar ir šiandien nėra aišku, kiek visuomeninis - Soroptimistinis judėjimas Lietuvoje gali prisidėti prie pilnos moterų savasties ir pilietybės Europoje ir pasaulyje įgyvendinimo? Tačiau akivaizdu, kad moterys, aktyviai dalyvaudamos tarptautiniuose judėjimuose, tarsi bitelės neša į savo avilius geriausias patirtis įgytas europinėje erdvėje ir tuo pačiu, dalinasi lietuviška kultūra ir moteriška savastimi.
Moterų dalyvavimas tarptautiniame soroptimistiniame judėjime įgalima jas labiau pasitikėti savo nacionaliniu tapatumu integruojantis į europinę aplinką ir požiūrius į šiuolaikinį gyvenimą ir veikla visuomenėje
Apie Kauno soroptimisčių klubą Kita dalis
Kauno soroptimisčių klubas, priklausydamas tarptautinei organizacijai SI Europos federacijai,jau 23 metų veikia Kaune realizuodamas moterų ir mergaičių rūpybos, gamtosaugos, kultūrinius – socialinius projektus ir programas, kurie svarbūs, tiek tarptautiniu, tiek lokaliu požiūriais. Lokaliniai klubo projektai vykdomi remiantis Soroptimist International of Europe (SIE) (www.soroptimisteurope.com, numatomomis gairėmis ir rekomenduojamomis programomis.
Lietuvoje soroptimistinis judėjimas buvo atkurtas 1991 m. Kaune, o 1992 jau buvo gauta SI Europos charta, kuri leido klubo narėms pasijusti „didesnėmis“ europietėmis. Įsijungimas į tarptautinę veiklą skatino mus mokytis anglų kalbos, susipažinti su kitomis Europos ir pasaulio kultūromis, pasirengti savo krašto pristatymui, mokytis darniau bendrauti, tarpusavio tolerancijos ir atijautos kitiems. Ir šiandien Kauno klubo moterys palaiko tą ideologiją - kai suvoktas tarpusavio supratimas ir pagalba padeda būti efektingesnėmis tiek savo profesinėje veikloje tiek santykiuose su kitais. Mes pasidžiaugiame buvimu kartu ir besimokydamos piešti ir vaikštinėdamos golfo laukuose, ir skanaujant sraigių produktus ir grožintis gėlėmis botanikos sode bei padedant kitoms augti ir spręsti gyvenimiškas problemas, o kartais ir profesines.
Paskutiniųjų metų Kauno soroptimisčių sėkmingi darbai Kaune:
-
vykdydamos tarptautinį projektą "Soroptimistės eina vandens / Soroptimist go for Water“iniciavo Zalenso fontano reanimacija Rotušės aikštėje, t.y. sprendėme jį lokaliai vykdydamos tęstinį projektą „Vanduo ir Gėlės Kauno miesto gyventojams ir svečiams“ tuo pačiu kasmet išpuošdamos ir prižiūrėdamos Rotušės aikštėje klombą prie Zalenso fontano;
-
kartu su Sharon (Izraelis) klubu iniciavome poetės Leo Goldbergmemorialinės lentos atidarymą ir pušies pasodinimą Karaliaus Mindaugo gatvėje;
-
sukvietėme kauniečius į spektaklį "Sudeginti pasigailėti negalima" (Kauno Lėlių teatre) skirtą Žanos d’Ark gimimo (600) metinėms paminėti, tuo pačiu įsijungdamos i tarptautini projekta „Soroptimistės prieš prekybą žmonėmis“;
-
kartu su Aleksoto bendruomene ir Lichtenšteino soroptimisčių klubu inspiravome biotualeto pastatymą/įrengimą Aleksoto apžvalgos aikštelėje;
-
Inicijuota parama Kauno Klinikų, Vaikų ligų skyriui. Už surinktas lėšas nupirktas ir padovanotas aparatas tomografas kūdikių ir vaikų akispūdžiui matuoti “iCare“;
-
Kauno klubas vykdo „Soroptimistės prieš prekybą žmonėmis“ projektą su Danijos soroptimisčių sąjungos finansavimo pagalba, organizuodamos paskaitas tėvams vaikų darželiuose, savo ir kitoms moterų organizacijoms. Kauno soroptimisčių klubo narės ir specialistės skaitė paskaitas mokyklose, gimnazijose, universitetuose apie prekybos žmonėmis prevencijos priemones.
-
Kauno visuomenei buvo pristatyta paveikslų paroda tema „Žmogus-ne prekė“ įvairiose Kauno miesto seniūnijose ir bibliotekose; parodas aplankė tūkstantis du šimtai žmonių.
-
Trims moterims iš Kauno miesto rizikos grupės buvo suteikta galimybė įgyti išsilavinimą ir gauti kvalifikacijos diplomus. Dvi įgijo - „Socialinio darbuotojo padėjėjo „kvalifikaciją ir viena
„Slaugytojos padėjėjo “ kvalilifikaciją. Tam buvo panaudotos Danijos klubų paaukotos lėšos – 1000Eur-3452lt.
-
Padėjome pabaigti studijas aukštojoje mokykloje daugiavaikei, patyrusiai smurtą šeimoje, pagelbėdami finansiškai ir profesionaliomis konsultacijomis;
Šiuo metu Lietuvos Soroptimisčių klubai, vykdo įvairius tarptautinius ir nacionalinius projektus:“Prieš prekybą žmonėnis“ kartu su Danijos Soroptimisčių Klubų Sąjunga; „Lietuvos visuomenės iškilios moterys“, tęstinis projektas „Švarinkime Lietuvos miškus, upių ir Baltijos jūros pakrantes“.
Kauno klubas nuo 2000 bendradarbiauja su Ežerėlio jaunimo ir suaugusių centru, Slaugos namais bei visa bendruomene. Padėjome įkurti Kartų centrą, remiame paskaitomis, knygomis, žurnalais ir kita labdarine veikla. Nuo 1992 aktyviai dirbame švietimo, aplinkos apsaugos, kultūrinio paveldo, tarpkultūrinio bendradarbiavimo bei sveikatingumo srityse Klubas savo jėgomis ir padedant kitiems tarptautiniams klubams rengia projektus, dalyvauja įvairiose tarptautinėse programose (Šiaurės šalių dienos Reikjavike; Tolerancijos - Aarhus, Izmir ir kt.), konferencijose ( Gentas, Las Vegas, Sankt-Peterburgas, Bergenas, kongresuose (Amsterdamas, Berlynas). Daugiausia ir labai įvairių projektų parengta bei įgyvendinta bendradarbiaujant su Danijos, Islandijos, Vokietijos Šveicarijos klubais. Kaunietės pasirengusios prisidėti ir prie Lietuvos gražinimo- ekologinėms problemoms neabejingus kauniečius turėtų sudominti projektas “Mylėkime ir švarinkime miškus ir upių pakrantes“.
Paskutiniu metu Kauno soroptimistės kartu su Lietuvos kitais SI klubais pradėjo vykdyti projektą „MOTERYS IR JAUNIMAS KAIP SOCIALINĖS LYDERYSTĖS KŪRĖJOS LIETUVOJE“ kurį finansuoja SI Europos federacija.
Kauno soroptimisčių klubaspasirengęs pagal savo galimybes ir toliau dirbti kauniečių labui, siekiame bendradarbiauti su Kauno miesto vykdomosios valdžios institucijomis pasirenkant savo veiklai temas, sprendžiant mums ir Jums rūpimus klausimus.