Language:

Susirinkome paminėti mūsų klubo sesę Emiliją Osteikienę (1932 – 2024)

Šį kartą, rugsėjo 24 d. mes susirinkome paminėti mūsų vieną pirmųjų į soroptimistinį judėjimą įsijungusių klubo sesių Emiliją Osteikienę, kuri mirė rugpjūčio 18 d.

Į Vilniaus Senamiesčio soroptimos klubą Emilija įsijungė 1995 metais. Ji buvo aktyvi klubo narė, dalyvavo visuose klubo ir Sąjungos renginiuose, artimai bendravo su Bukstehudės (Vokietija), Vindzoro (Anglija), Oslo (Norvegija), Rygos (Latvija) klubo narėmis, įkūrė soroptimistinį gėlyną Vilniaus oro uosto lėktuvų stebėjimo aikštelėje, mielai visiems dovanodavo savo floristinius atvirukus, nuostabias puokšteles. Todėl tokia visada besišypsanti, geranoriška, šiltai bendraujanti sesė Emilija ir išliks mūsų atmintyje.

 

Po to išklausėme pranešimą, kurio tema  šiuolaikiniame sveikatos moksle yra labai aktuali įvairiais aspektais, o pats pranešėjas yra ypatingai kvalifikuotas šios srities specialistas dr.  Aurelijus Burokas, Vilniaus universiteto Gyvybės mokslų centro Biochemijos instituto vyriausias mokslo darbuotojas.

Pranešėjas aiškino, kad žarnyno mikroorganizmų visuma vadinama mikrobiota, čia aptinkama net iki 1000 mikroorganizmų rūšių“. "Mikrobiota padeda palaikyti imuninę sistemą, kovojančią su patogeninėmis bakterijomis (...) Mikrobiotą galima keisti prebiotikais ar probiotikais – tai nėra lengva, kadangi jau susiformavusi mikrobiota yra nusistovėjusi (...) Atskirais atvejais toks pakeitimas gali padėti atliekant imunoterapijas – gydant vėžį. (...) Dėl tam tikrų mikrobiotinių bakterijų vėžio gydymo efektyvumą galima padidinti. (...) Net antidepresantų efektyvumas gali priklausyti nuo organizmo mikrobiotos.“

„Žarnyno mikrobiotos poveikis sveikatai neapsiriboja vien virškinimo sistema, bet turi svarbią reikšmę medžiagų apykaitai, nutukimui, diabetui ir net smegenų veiklai. Vis daugiau mokslinių tyrimų pavirtina mikrobiotos įtaką Alzheimerio, Parkinsono, depresijos ir netgi vystymosi sutrikimų, tokių kaip autizmas, atsiradimui. Manoma, kad moduliuojant žarnyno mikrobiotos sudėtį būtų įmanoma užkirsti kelią įvairioms sisteminėms ir centrinę nervų sistemą veikiančioms ligoms.“.

Paskaita buvo labai įdomi, daug sužinojome kartu aptarėme einamuosius klubo reikalus ir būsimus darbus.