Language:

Išvyka į Raudondvario pilies dvarą ir T. Ivanausko Obelynės sodybą – memoralinį muziejų

Artėjant vasaros atostogoms, š.m. birželio 15 d. rinkomės į baigiamąjį renginį – išvyką į Raudondvarį ir Obelynę.

Dėka klubo sesės istorikės Gražinos Petraitienės kelionė neprailgo – Gražina išsamiai papasakojo apie vieną iškiliausių didikų, Raudondvario pilies dvarą valdžiusių grafų Tiškevičių giminę, jos turtus, gyvenimo įpatumus. Daug sužinojome apie charizmatišką grafą Benediktą Henriką Tiškevičių (1852-1935), kuris, nors didžiąją gyvenimo dalį praleido Prancūzijoje, nuolatos sugrįždavo į gimtąjį kraštą. Kelis dešimtmečius grafas rimtai užsiiminėjo fotografija, buvo Prancūzijos fotografijos draugijos ir Paryžiaus fotoklubo narys, piktorialinės fotografijos meistras ir aktyviai dalyvavo Europos fotografų judėjime.

Raudondvario pilies dvarą aprodė, jo istoriją papasakojo mūsų laukusi „grafienė Rozalija“. Pilyje aplankėme pirmą kartą Lietuvoje eksponuojamą tarpukario diplomato Prancūzijoje Antano Liutkaus sūnaus Perkūno Liutkaus fotografijų parodą, kurioje užfiksuotas fotografinis pasakojimas apie 1964-ųjų kelionę į „laisvės salą“ ir Fidelio Kastro romaną su prancūzų studente.

Apsilankius dvaro Oranžerijoje, ekskursiją tęsėme gamtininko T. Ivanausko Obelynės sodyboje-memorialiniame muziejuje. Profesoriaus Tado Ivanausko dėka Obelynėje sukaupta viena turtingiausių šalies dendrologinių kolekcijų. kurią sudaro apie 250-300 rūšių, įvairių formų medžių ir krūmų. Š.m. gegužės 18 d. po restauracijos duris atvėrė prof. Tado Ivanausko ir jo žmonos Honoratos gyvenamojo namo muziejus su tuometiniu kambarių apstatymu: tarpukario ir senesnio laikotarpio baldais, šviestuvais, portretais, gyvūnų iškamšomis, indais, asmeniniais gamtininko daiktais.

Nuostabi kelionė. Ne tik smagiai pabendravome, daug sužinojome ir pamatėme, bet ir aptarėme einamuosius klubo reikalus ir būsimus darbus.