Language:

Š.m. balandžio mėn. Klubo susirinkimas buvo skirtas susipažinti su Trečiojo amžiaus universiteto veikla

Š.m. balandžio mėn. Klubo susirinkimas buvo skirtas susipažinti su  Trečiojo amžiaus universiteto veikla. Šio universiteto ryšių su klausytojais koordinatorė Lolita Raudienė išsamiai papasakojo apie universiteto istoriją, veiklą, problemas ir aktualijas, pristatė veikiančius fakultetus, atsakė į soroptimisčių klausimus. Sužinojome daug naudingos informacijos.

 

1995 m. birželio 2 d. gydytojas, gerontologas, medicinos mokslų daktaras,  Nepriklausomybės Akto signataras Medardas Čobotas (1928–2009), sekdamas pasaulio patirtimi, įkūrė Trečiojo amžiaus universitetą (TAU) Vilniuje ir tapo jo Rektoriumi. Pagerbiant rektoriaus  atminimą, 2009-aisias metais universitetas buvo pavadintas Medardo Čoboto trečiojo amžiaus universiteto vardu (MČTAU). Šiuo pavyzdžiu, TAU labai sparčiai kūrėsi ir kituose Lietuvos miestuose.  2015-siais Lietuvoje buvo įsteigta Nacionalinė Trečiojo amžiaus universitetų asociacija  (š.m. ją sudaro net  54 TAU). 2013 metais MČTAU prisijungė prie pasaulinio Trečiojo amžiaus universitetų tinklo.

Pasaulyje pirmasis Trečiojo amžiaus universitetas įkurtas 1973-siais metais Prancūzijoje, Tulūzoje. Daugybė pasaulio šalių steigia Trečiojo amžiaus universitetus, jungiasi prie mokymosi visą gyvenimą programos ir džiaugiasi atradę galimybę kokybiškai, aktyviai ir ilgai gyventi. Kartu buvo įsteigta Tarptautinė trečiojo amžiaus universitetų asociacija (NTAUA, jos emblema viršuje).

Terminą „trečiasis amžius“ pasiūlė amerikiečių chirurgas, psichiatras W. S. Sadler, kuris  po dvylikos metų tyrimo nustatė: „žmonės gyvens 30-čia metų ilgiau už 1900-jų pirmtakus“. Šio laikmečio trisdešimties metų dovaną žmonijai jis ir pavadino „Trečiuoju amžiumi“.

Trečiasis amžius prasideda, kai tobulėjimas darbe ar aktyvioje visuomeninėje veikloje tampa ne toks svarbus. Sulaukę šio amžiaus, žmonės tampa nepriklausomi, laisvi nuo įsipareigojimų savo darbovietei, turintys laiko apmąstyti gyvenimo prasmę, ateities planus ir pagalvoti apie tai, kokia veikla malonintų protą, širdį ir jausmus, išėjus į pensiją.

Pagrindinis Trečiojo amžiaus universiteto tikslas – skatinti kartų bendradarbiavimą ir mokymąsi visą gyvenimą. Besimokančiųjų amžius yra labai įvairus, amžiaus vidurkis – apie 70 metų. Svarbios ne tik žinios, kurių senjorai gauna universitete, svarbiausia yra bendravimas, susitikimas su bendraamžiais.

MČTAU dabar yra  tas aukuras, prie kurio šildosi daugybė žmonių. Vien tik po jo  sparnu glaudžiasi beveik pustrečio tūkstančio pagyvenusių žmonių, ieškančių žinių, užimtumo, kūrybos, šilumos, bendravimo. Dvylikoje fakultetų (buities , kultūros , informacinių technologijų, istorijos , literatūros, meninio ugdymo, politikos, teisės ir ekonomikos, psichologijos, sveikos gyvensenos, tautodailės, turizmo, užsienio kalbų) kiekvienas gali rasti užsiėmimą pagal savo pomėgius ir poreikius.