Naudinga stažuotė Paryžiuje
Panevėžio „Soroptimos“ klubas -iniciatyvių ir veiklių moterų klubas, Panevėžyje gyvuojantis jau dvidešimt antrus metus. Klubo veikloje dalyvauja 20 aktyvių jos narių, kurios neabejingos mus visus supančiai aplinkai.
Klubo iniciatyvinės grupės dėka praėjusiais metais buvo parengtas ir laimėtas Europos komisijos „Erasmus+“ programos projektas „Kaip gyvensime rytoj“. Jo tikslas - švietėjiškų kompetencijų plėtojimas, perimant ES šalių patirtį aplinkosauginio tvarumo srityje. Balandžio mėn. trys klubo narės Rita Zuozienė, Laima Jonkuvienė ir Irena Puidokienė vyko 5 dienų stažuotei į Paryžių, kur dalyvavo Sorbonos universiteto lektorės G. Veršinskienės organizuotuose kursuose „Žiedinė ekonomika. Ką gali moterys“.
Į žaliausio pasaulio rajono titulą pretenduoja Paryžiaus Les Deux Rives/tarp dviejų upių/ rajonas. Simboliška, kad tam rajonui vadovauja moterys, kurioms labai rūpi, kad labiausiai lankomas Pasaulio miestas netaptų atliekų savartynu. Apie Prancūzijos ir Lietuvos bendrus projektus ir patirtis žiedinės ekonomikos, klimato kaitos srityje išgirdome iš Lietuvos ambasadoriaus N. Aleksiejūno ir komercijos atašė D. Kirkilaitės – Checuti.
Neabejingi šiai temai ir Prancūzijos menininkai. Aplankėme Mathilde Roussel ir Mathieu Raffard parodą “Kas yra tvarus vystymas? Dalyvavome diskusijoje su menininkais - kaip menas gali prisidėti prie tvaraus vy=stymo tikslų, koks moters vaidmuo meno srityje, ar paspirtukas tikrai tokia nekalta dar viena susisiekimo priemonė. Į šiuos klausimus menininkai, deja, turėjo nevienareikšmius atsakymus. Jų išvada, kad prieš įsigydami bet kokį naują daiktą, apsvarstykime, ar tikrai jis mums toks reikalingas.
Stažuotės narės susitiko su trijų Paryžiaus soroptimisčių klubų narėmis. Jų projektai aplinkosaugos srityje vykdomi ne tik Prancūzijoje, bet ir Afrikoje, Moldovoje, Ukrainoje. Maloniai nustebino, kad Paris -Fondateur klubas 2026 metais švęs savo gyvavimo 100 -metį. Išgirdome netikėtą staigmeną, kad yra faktų, jog klubo įkūrėja Suzanne Noel apie 1926 - 1927 metus lankėsi ir Lietuvoje. Didžiavomės, kad esame tokios atsakingos ir senas tradicijas turinčios organizacijos narės.
Grįžusios iš mokymų, supratome, kad dar per mažai kalbama apie tvarumą. Trūksta kompetencijų daugumoje gyvenimo sričių. Pirmiausia gal ir reikėtų švietėjišką veiklą plėtoti moterų tarpe, nes jos savo žinias pirmiausia skleistų šeimoje. Nuo mažiausiųjų darželiuose, mokyklose turėtų būti ugdomas saikingas vartojimas, pagarba gamtai, aplinkai ir žmogui.
Laima Jonkuvienė
Panevėžio „Soroptimos“klubo narė